Na Dolnym Śląsku możesz znaleźć jedzenie z różnych regionów. Jedna z najbardziej znanych potrawy tego regionu to schabowy z kapustą i ziemniakami. To tradycyjne danie ma na śląsku bardzo długą historię i służy jako symbol regionalnej kuchni. Co jeszcze warto spróbować na Dolnym Śląsku?
Innym regionalnym przysmakiem tego regionu jest czerwony barszcz ze śląskimi knedlami lub pierogami ruskimi. Jest to potrawa bardzo popularna w całym Śląsku i często spożywana jako przystawka do głównego dania. Czerwony barszcz ma inne warianty, ale oryginał przygotowuje się z buraków.
Jeśli mowa o przekąskach, wielu ludzi na pewno kojarzy słynne „gofry” – dolnośląskie placuszki ziemniaczane z serem. Są one tak popularne, że można je znaleźć na każdym straganie czy targowisku we Wrocławiu czy innej okolicznej miejscowości w regionie.
Uwielbiana przez miłośników śląskich kulinariów potrawa to „kiełbasa śląska” – smaczna, chrupiąca i sama w sobie stanowiąca pełnoporcjowe danie. Kiełbasa ta również wpisana jest w tradycje gastronomiczną regionu i czasem podawana jest z frytkami i surówkami.
Dolny Śląsk to region z bogatymi tradycjami kulinarnymi. Sięgają one poza granice innych regionów Polski, tworząc swoją własną, wewnętrzną kuchnię. Wiele potraw ma swoje własne, lokalne nazwy, stanowiące odzwierciedlenie charakterystycznych cech tego regionu.
Jednym z najpopularniejszych smakołyków dolnośląskich jest kaczka po krasniku. Nazwa ta pochodzi od słynnego miasta Karaśnickiego, gdzie mieszkały duże stada gęsi i kaczek. Potrawa składa się z kaczki, warzyw i suszonych grzybów.
Kolejnym przysmakiem jest schabowe oponki. Oponki to placki z mięsa mielonego wraz z bułką tartą, czosnkiem i przyprawami, by zwiększyć ich smak. Schabowe oponki można serwować jednowarstwowo na talerzu lub dwoistaowo – jako toster.
Wiele osób uwielbia kluski śląskie, czyli duszone dumplings z mielonego mięsa i białego sera. To doskonałe dodatek do obiadu lub deseru.
Kto nie lubi usremai ? Ustrmai (również ukrzyżówki) to cienkie pierogi z serem i twarogiem wypełnione specjalnie skomponowanymi przyprawami regionalnymi takimi jak majeranek, liście szałwii czy czarnuszka. Bardzo smaczne!
Dolny Śląsk jest regionem, który szczyci się oryginalnymi potrawami. Najpopularniejsze są zupy kiszkowe i grochówka z kluskami, czyli dwa typowe połączenia ziemniaków z tradycyjnymi produktami.
Osoby smakosze mogą odkryć wiele regionalnych smaków tych dań, takich jak kołocz śląski, podpłomyki lub placek rogali śląski. Te pierogi, ciasta lub gofry mają swój charakterystyczny smak – ma to swoje źródło w unikalnej recepturze przygotowanej według starych receptur Dolnego Śląska.
Jeśli chodzi o mięso, dość popularnym daniem jest Bigos Dzierżoniowski lub Szczecinek. Są to gulasze ze szlachetniejszych rodzajów mięsa takich jak wołowina oraz jagnięcina i warzywa. Grillowane mielonki wołowe są bardzo obecne na grillach, a strony tradycyjnego dania podaje się z gotowanymi, marynowanymi grzybami i innymi przyprawami.
Kuchnia dolnośląska to prawdziwa skarbnica aromatycznych i zróżnicowanych smaków – przypraw, mięs, warzyw oraz galerii potraw! Zachęcamy do odkrycia jej tajemnic i rozpoznania wyjątkowych smaków, które nawet mieszkańcy regionu czasem zapominają.
Mowa o smakach typowych dla naszego regionu. Znajdziemy tu wiele różnorodnych potraw, wśród których szczególnie warto wymienić: kulebiak bochenski ze sporą ilością cebuli i musu jabłkowego, śledzie po dolnośląsku z dodatkiem brandy lub konfitury z żurawiny, pulpety wieprzowe faszerowane skwarkami i grzybami oraz łazanki dolnośląskie z serem pleśniowym i masłem.
Dolnośląska szarlotka ze skwarkami jest obowiązkowym elementem każdej uczty – aromatyczna i wilgotna beza, soczyste jabłka oraz twarde skwarki, to kompozycja smaków dobre jako deser czy też jako przekąska do herbaty. Kolejnym charakterystycznym deserem są żurawinowe paluszki. Ciasteczka składające się z delikatnego ciasta drożdżowego wypełnianego pestkami żurawin są pyszne również bez dodatkowych polew czekoladowych.